Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

8 fraze pe care o persoana inteligenta nu le spune cu voce tare

de la 13 Sep. 2017
8 fraze pe care o persoana inteligenta nu le spune cu voce tare Din totdeauna diferenta dintre un om inteligent si unul mai putin dotat din punct de vedere intelectual a constat in vorbele pe care le spune. Ca sa iti dai seama in ce tabara te afli mai exact, citeste mai jos ce fraze nu spune niciodata o persoana inteligenta.
Tags: om inteligentfrazepartenerplanuri

Ce NU spune o persoana inteligenta

1. “Oricum erai prea bun/a pentru el.”

Acesta este una dintre frazele pe care multi oameni le folosesc des atunci cand o persoana apropiata s-a despartit de partener. Desi pare o incurajare la prima vedere, adevarul este ca demonstreaza exact opusul. Este ca si cum i-ai spune persoanei respective, cu alte cuvinte, ca are gusturi proaste la reprezentantii de sex opus si ca a fost  oarba pana acum de nu a vazut acest lucru.

Solutia: “El/ea are mult de pierdut daca nu face nimic pentru a te recastiga.”

2. “Arati chiar bine pentru varsta ta.”

Desi nu este una dintre acele fraze cu care sa jignesti pe cineva, totusi este mai bine sa te abtii sa o formulezi in acest mod, mai ales daca de fata mai sunt alte persoane. Indiferent ca sunt de aceeasi varsta ori nu, tot se vor simti prost.

Solutia: “Arati minunat!”

3. “Tot incerc sa fac asta, dar in zadar.”

Nu spune niciodata faptul ca nu reusesti sa realizezi un anumit lucru. Oamenii vor incepe sa te priveasca ca pe un om care nu este in stare sa isi duca la final responsabilitatile pe care le are de indeplinit.

Solutia: “Fac tot ce pot in aceasta privinta.”

4. “Am reusit totul de unul/a singur/a”

Chiar daca ti se pare ca suna mai bine sa spui ca ai reusit sa atingi un anumit prag doar pentru ca nu ai renuntat la planurile tale, este bine sa recunosti si implicarea celor din jur. Fie ca a fost una activa ori pasiva, fiecare persoana pe care ai intalnit-o pana acum in viata te-a ajutat sa te dezvolti.

Solutia: “Am ajuns atat de departe multumita oamenilor din jurul meu.”

5. “Poate ca ceea ce spun suna prostesc, dar...”

Acesta nu este deloc cea mai buna metoda de a atrage atentia asupra a ceea ce urmeaza sa spui. Le vei oferi impresia celor din jur ca nu esti o persoana inteligenta, una de la care au ce sa invete.

Solutia: “Nu sunt foarte sigur/a de acest lucru si am nevoie si de opinia voastra.”

6. “Ti-am spus eu!”

Un om inteligent nu le scoate ochii celor din jur cu greselile pe care le fac, ci incearca sa ii incurajeze. Tine cont de acest lucru mai ales daca tinzi sa exclami aceasta fraza cu mandrie ca tu ai avut dreptate si ceilalti nu.

Solutia: “Stai linistit/a! In viitor nu vei mai face aceasi greseala.”

7. “Iti faci griji din nimic.”

Nu poti sa cantaresti problemele pe care le au ceilalti si sa le spui ca ceea ce li se intampla nu inseamna mare lucru. Daca ei isi fac griji in privinta respectiva, este evident ca atarna mult in sufletul lor.

Solutia: “In curand aceasta problema nu ti se va mai parea la fel de grava.”

8. “Nu ma iubesti daca nu faci asta.”

Poate ca la inceput cei dragi se vor da si peste cap sa iti demonstreze contrariul, a doua oara se vor supara, iar a treia oara isi pot pune intrebarea daca nu cumva chiar ai dreptate. Cu siguranta nu ti-ai dori ca partenerul tau sa ajunga la aceasta concluzie.

Solutia: “Chiar imi doresc sa faci acest lucru pentru mine.”

Tu ai rostit vreodata aceste fraze? Atunci a sosit momentul sa le scoti din vocabularul tau.

Foto: pexels.com

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:

Nota: 4.75 din 5 - 4 voturi.
Revista GRATUITA
5 retete delicioase si sanatoase pentru un plus de energie

Aboneaza-te la Revista Gratuita Sanatatesistaredebine.ro si primeste ultimele noutati pe email.

Iti oferim CADOU Raportul Special Gratuit "5 retete delicioase si sanatoase pentru un plus de energie".

Clic aici si spune parerea ta!

Alte articole similare pentru fiecare cuvant

x

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Revista GRATUITA

CADOU Special pentru cititorii nostri

Un Raport Special de exceptie: "5 retete delicioase si sanatoase pentru un plus de energie".

Adauga mai jos adresa ta de email.
Vei primi Revista Gratuita si noutati zilnice

Recomandari editori

Cele mai citite stiri

Ultimele comentarii

0
Revista GRATUITA
CADOU Special pentru cititorii nostri

Un Raport Special de exceptie: "5 retete delicioase si sanatoase pentru un plus de energie".

Adauga mai jos adresa ta de email.
Vei primi Revista Gratuita si noutati zilnice